Hobuste tegevuses hoidmine heinarestiga

Heinarestid on kasulikud, kuid nende ohutus ja praktilisus sõltuvad disainist, materjalivalikutest ja paigutamisest. Regulaarne kontroll ja hobuse söömisharjumuste jälgimine aitavad ennetada võimalikke probleeme.

Hobustele on olemas erinevaid slow feeder lahendusi ja isevalmistatavaid heinareste, mis aitavad vältida ahmimist, vähendavad raisku mineva sööda hulka ja jäljendavad loomulikku söömiskäitumist.

 Heinarestidel on hobustele ja nende omanikele mitmeid kasulikke omadusi, kuid kas neil on ka mingeid miinuspooli?

Tutvuge kõigi Biohansa allapanudega selle lingi kaudu. Ärge unustage tellida meie uudiskiri ja jälgida meid sotsiaalmeedias, et saada teavet uute toodete ja aktuaalsete teemade kohta otse oma meilile. Anna ka tagasisidet, millistel teemadel Biohansa blogist lugeda tahaksid!

Heaolu eelised

Erinevat tüüpi heinarestid soodustavad hobuste loomulikku söömiskäitumist. Hobused on loodud sööma väikestes kogustes pikema aja jooksul, veetes süües kuni 16–18 tundi päevas. Heinarest aeglustab söömist ja jäljendab loomulikku karjamaal toitmise viisi.

Aeglasem söömine vähendab suurte heinaannuste kugistamisest tingitud seedimisprobleemide ja koolikute riski. Kui hobune sööb aeglaselt ja pidevalt, püsib magu täis, vähendades maohaavandeid põhjustavate maohapete kahjustusi ja hoides ära haavandi teket.

Lisaks aitab asjaolu, et hobune saab pidevalt väikestes kogustes toitu, säilitada kogu päeva energiataset. Heinarest hoiab hobust tegevuses, ennetades igavust, eriti kui aedikus või tallis pole muud teha. See võib vähendada probleemset käitumist.

Paljudest heinarestidest võib hobune süüa loomulikumalt madalamas asendis, mis parandab hingamisteede talitlust ja vähendab kaela pinget. Kui heinarest on paigutatud liiga kõrgele, muutub hobuse söömispositsioon ebaloomulikuks, mis võib lisaks kaelale pingestada ka selga.

Kulutõhusus

Heinarestid aitavad vähendada sööda raiskamist. Heina hoitakse puhtana restis, vältides selle määrdumist tallipõrandal, mudas või sõnnikus. Vähem raisatud heina tähendab väiksemaid söötmiskulusid. Heinarest hoiab heina paremini koos ja hoiab ära selle laialivalgumise, mis muudab ka koristamise lihtsamaks.

Näiteks slow feeder-rest aitab kontrollida heina tarbimist, mis on eriti kasulik kergesti kaalu koguvatele hobustele. Restid võimaldavad jagada heina ühtlaselt, nii et kõik hobused saavad oma osa ilma võitluseta.

Arvestatavad tegurid

Heinarestide valmistamiseks tuleb kasutada turvalisi ja hobusesõbralikke materjale. Veendu, et resti konstruktsioon ja võrgusilmad sobivad hobuse suuruse ja söömisharjumustega. Resti on hea regulaarselt kontrollida kulumise ja kahjustatud osade suhtes.

Kui rest on halvasti kavandatud, võib hobuse jalg kinni jääda või metallvõrkude ja raamide teravad servad võivad põhjustada haavu. Liiga väikesed võrgusilmad või kõvad materjalid võivad kahjustada hobuse hambaid, igemeid või huuli.

Üheks riskiks on ebapiisav heina kätte saamine. Kui slow feeder aeglustab söömist liiga palju, ei saa hobune piisavalt heina vastavalt oma vajadustele ja võib isegi kaalust alla võtta. Probleemi saab lahendada, valides võrgusilma suuruse vastavalt hobuse söömisvajadusele. Näiteks suurem silma suurus (4–5 cm) võimaldab kergemat söömist kui väiksem (2–3 cm).

Muud praktilised aspektid

Heinarest karjas sees võib põhjustada konkurentsi ja stressi, kui hobuseid on rohkem kui söötmiskohti.  Karja liider võib takistada teistel restile ligi pääsemast. Seega peaks olema piisavalt söötmiskohti ja need tuleks paigutada erinevatesse aediku või varjualuse piirkondadesse, et igal hobusel oleks võimalik rahulikult süüa.

Resti ei ole soovitatav paigutada liiga kitsasse kohta, sest nurgas võib hobune jääda karja seisse lõksu või kukutada või lõhkuda resti, mis omakorda võib põhjustada vigastusi.

Ka puhtus on oluline. Kui heinaresti põhja koguneb niiskust või heina jääke, võivad need hallitada ja ohustada hobuse hingamisteid. Heinaresti tuleks regulaarselt puhastada.

Mõned isetegemise nipid

Turvalisi ja toimivaid heinareste saab lihtsasti ise ehitada, näiteks puidust, plastist tünnist või prügikonteinerist.

Lõika puulaudadest välja raami osad: kaks pikka lauda (nt. 120 cm) ja kaks lühemat (60 cm) külgede jaoks. Kinnita lauad kruvidega ruudukujuliseks raamiks ja veendu, et konstruktsioon oleks tugev.

Kinnita tugev võrgukott raami sissepoole kruvide või kaablisidemetega. Lihvi kõik teravad servad liivapaberiga, et rest oleks turvaline.

Tünniversioonis veendu, et tünn on puhas. Lõika tünni alaosasse hobuse ninale sobiv ava (umbes 40 x 40 cm). Kasuta lihvpaberit või -ketast, et servad oleksid siledad ja hobune ei vigastaks end.

Kinnita tünn näiteks aiapostile või hoone seinale ja täida heinaga. Vajadusel võid tünnile panna kaane.

Heinaresti saab teha ka vanast plastprügikastist. Lõika prügikasti esiküljele suur ava (umbes 40 x 40 cm), kuid jäta alaosasse piisavalt ruumi, et hein püsiks sees.

Muuda servad turvalisuse tagamiseks siledaks, kasutades liivapaberit. Kinnita rest tugevalt sobivasse kohta või paigalda põrandal püsti püsimiseks raskused. Täida anum heinaga ja sule kaas kaitseks vihma eest.

Ärge unustage tellida meie uudiskiri ja jälgida meid sotsiaalmeedias, et saada teavet uute toodete ja aktuaalsete teemade kohta otse oma meilile.


Uudised
march 02, 2025
Mis saab turbast, kui EL rabad sulgeb?
Artikkel avaldati algselt mais 2024. Turba kasutamine energia tootmiseks on olnud kaalul...
Jätka lugemist
Uudised
march 02, 2025
Õige maneežipõhja tähtsus - Intervjuu Ismo Lättiga
Artikkel avaldati algselt mais 2024. Kuna ratsaväljakud ja maneežid on kohad, kus...
Jätka lugemist
Uudised
february 26, 2025
Erinevat tüüpi heinad ja nende hoidmine
Koresööt ehk hein on hobuse toitumise kõige olulisem osa. Selle kvaliteet ja...
Jätka lugemist