Kuidas saan hobusetallis õhukvaliteeti parandada?

cfa7813b-7ac3-4917-9f22-75ff833af010 Talliõhu värske ja sobivalt soojana hoidmine on väljakutse, eriti kevadel ja sügisel, kui väljas on niiske.

Loetlesime asjad, mis mõjutavad talli õhu kvaliteeti ja anname näpunäiteid, mille abil saate oma talli ventilatsiooni parandada.

Pärast uute EL-i määruste jõustumist 2014. aasta alguses saadi hobuaedikutele muuhulgas minimaalsed mõõdud kõrguse ja mahu osas.

Standardid on kehtestatud loomade heaolu silmas pidades ning heaolu üks komponent on hingamisõhu kvaliteet. Talli minimaalne kõrgus ja pliiatsi suurus tagavad, et aedikus on piisavalt ruumi ja kõrgust ka õhu hingamiseks. Miinimumnõuded ei taga aga alati piisaval tasemel ventilatsiooni, vaid seda mõjutab muuhulgas ka hobuste ja väljatõmbeavade arv ning kasutatava allapanu ja sööda kvaliteet.

garaaž_ventilatsioon1 Tallis peab olema piisavalt väljatõmbeõhu avasid, et õhk saaks piisavalt vahelduda.

Tihti on kuulda, et tallipidajad on mures ventilatsioonist tingitud tuuletõmbuse pärast. Loomaarst Jussi AlaHuikku, keda Soome Hobuseomanike Keskliit intervjueeris 2009. aastal, on uurinud talli õhukvaliteedi mõju hobuste heaolule ning käinud mitmes talli vaatamas erinevaid ventilatsioonilahendusi. AlaHuiku sõnul ei tasu panust karta. Õhuava peab olema tõeliselt suur, enne kui see tekitab loomadele kahjulikku tuuletõmbust. Muidugi tuleks võimalusel läbi mõelda avauste asukohad.

Lisaks välisõhu vahetumisele tuleks arvestada ka tallisisese õhuvahetusega.

Täiesti kinniseid pastakaid ei ole hea ehitada. Samuti peaks hobune tallis olles saama hingata rohkem kui enda väljaheidete aurud. Seinte alumises osas asuvad väikesed turvaliselt paiknevad vahed aitavad pliiatsis õhuvahetust. Hea oleks, kui hobune saaks pea boksist välja pista, nii et ülemine sein tuleks jätta osaliselt lahti. Mitmel valmispliiatsite tootjal on juba mudeleid, mis neid asju arvestavad.

Õhukvaliteeti saab mõjutada ka allapanu valikuga.

Valige hügieeniline ja värske allapanu, mis seob hästi niiskust. Kasutage piisavalt allapanu ja puhastage pastakaid piisavalt sageli, vähemalt kord päevas. Aedikud tuleb puhastada kohe pärast hobuste tallistamist, et ammoniaaki sisaldavad ained, st uriin ja väljaheidete lagunemissaadused saaksid tallist võimalikult kiiresti eemaldada. Hästi hooldatud tall ei tohiks üldse ammoniaagi järele lõhnata. Tähelepanu tuleks pöörata ka heina kvaliteedile. Tolmune või niiske hein toob need probleemid ka stabiilse õhu kätte. Talli optimaalne temperatuur on ca 5-15 kraadi ja optimaalne õhuniiskus ca 50-65%. Üks hobune toodab umbes 500 grammi niiskust tunnis. Liiga niiske või soe õhk halvendab stabiilset õhku, sest eriti soe õhk suurendab ammoniaagi hulka.

Igaüks, kes uut talli ehitab, peaks arvestama sellega, et talli peaks saama täielikult pesta vähemalt kord aastas.

Pesemine on kõige lihtsam survepesuriga ja pehme pesuvahendiga. Ärge unustage anda talli kuivamiseks piisavalt aega! Pesemine parandab õhukvaliteeti, kuna eemaldab ka tõrksa mustuse. Seega ehita oma talli korralik äravool või kujunda see nii, et pesuvesi saaks sealt kergesti välja tulla.

On ütlematagi selge, et piisav õues liikumine parandab hobuste enesetunnet, sest nad saavad vabalt liikuda ja värsket õhku hingata.

Kui hobused on väljas, tuleks talli korralikult tuulutada, kuigi kõige hullema pakasega pole see muidugi võimalik. Soome metsandusministeerium on avaldanud hobusetallide ventilatsiooni standardid, mis puudutavad vahetatava õhu/hobuse hulka, lubatud õhukiirusi, müratasemeid ja õhuniiskust. Loe lähemalt: http://www.hevostietokeskus.fi/index.php?id=797&kieli=3 http://www.shkl.net/wpcontent/uploads/2013/03/4_2009_ilmanvaihto_kuntoon.pdf http://www.hevoseni.fi/tallirakennus

Uudised
march 22, 2025
Biohansa transpordikulud vähenesid
Kui ostad hobuste või teiste koduloomade sööta ja allapanu, on pakendid ning...
Jätka lugemist
Uudised
march 02, 2025
Mis saab turbast, kui EL rabad sulgeb?
Artikkel avaldati algselt mais 2024. Turba kasutamine energia tootmiseks on olnud kaalul...
Jätka lugemist
Uudised
march 02, 2025
Õige maneežipõhja tähtsus - Intervjuu Ismo Lättiga
Artikkel avaldati algselt mais 2024. Kuna ratsaväljakud ja maneežid on kohad, kus...
Jätka lugemist