Allapanuks põhugraanulid ja purustatud graanulid

Põhugraanulite populaarsus on viimastel aastatel suurenenud, eriti hobutallide allapanuna. Selle populaarsuse taga on mitmeid eeliseid, mis mõjutavad nii hobuste heaolu kui ka talli puhtust. Põhugraanulid valmistatakse surve all väikesteks tsilindrilisteks pelletiteks, kust tootmisprotsessi käigus eemaldatakse enamik niiskusest. Protsess muudab pelletid tihedaks, imavaks ja tõhusaks allapanuks.


Põhugraanulite eelised

Põhugraanulid neelavad tõhusalt niiskust, isegi 3–4 korda oma kaalust. See aitab boksi kauem kuivana hoida ja vähendab ammoniaagi haisu. Pelletid paisuvad ja pehmenevad, kui neile lisatakse vedelikku. Neid on samuti lihtne ühtlase kihina laiali raputada. Põhugraanulid lagunevad kiiresti kompostiks ja toodavad vähem jäätmesõnnikut võrreldes teiste allapanudega. Põhugraanulisõnnikust saab head orgaanilist väetist, kuna põhuhunnik laguneb juba 2-3 nädalaga, sobides hästi põldudele laotamiseks. Kuna põhugraanulid on tihedad, võtavad need lisaks vähem laoruumi kui näiteks turvas või lahtine põhk. Graanulid on tolmuvabad, mis teeb neist sobiva valiku tundlikele hobustele või allergilistele hooldajatele.

 

Purustatud põhugraanuli erinevused

Alternatiiviks täispõhugraanulile on purustatud põhugraanulid. Need valmistatakse purustades põhugraanulid peeneks massiks. Sellel tootel on omad spetsiifilised eelised, eriti ahnete hobuste puhul. Põhugraanulid on paljude ahnete hobuste jaoks sama maitsvad kui söödapelletid, seetõttu võivad need öösel tallist kaduda maiamate hobuste suhu. Põhugraanulid ei ole iseenesest ohtlikud, kuid pikaajaliselt võivad need põhjustada probleeme soolestikus, häirida seedimist ja viia isegi koolikuteni. Põhugraanulid paisuvad maos ja võivad põhjustada ummistusi, kui hobune sööb neid suurtes kogustes. Purustatuna ei ole need söömiseks nii ahvatlevad. Purustatud graanulid on kergemad ja pehmemad kui põhugraanulid, mis teeb neist mugavama magamisaluse. Kuigi purustatud graanulid ei neela niiskust nii tõhusalt nagu põhugraanulid, levib see kergemini ja püsib allapanuna stabiilsena. Need sobivad eriti hobustele, kellel on tundlik kabjamaterjal või kes viibivad pikka aega tallis. Esmakordsel kasutamisel tuleks talli põrand katta 20–50 mm paksuse allapanukihiga. Igapäevasel koristamisel eemaldatakse tallist vaid sõnnik ja niisked allapanud. Allapanu ei pea iga päev lisama. Edasi lisatakse vaid üks kott (15 kg) iga paari päeva tagant. Toodet kulub 10 m² boksis umbes 1400 kg aastas.

Põhugraanulite tootmine

Biohansa põhugraanulite tooraineks on kasutatud nisu põhku. Põhugraanulid valmistatakse nii, et esmalt kogutakse, kuivatatakse ja lõigatakse sobiva suurusega osad. Põhk suunatakse pelletimasinasse, kus kõrge rõhk ja kuumus vormivad selle tihedaks pelletivormiks. Valmis pelletid jahutatakse ja pakendatakse kottidesse. Tasub eelistada neid põhugraanulite tootjaid ja müüjaid, kelle tooted on mõeldud just hobustele. Nii täidavad nad vajalikke ohutusstandardeid. Näiteks hooletult kuivatatud või ladustatud põhk võib sisaldada hallitust või tolmu, mis omakorda võib põhjustada hingamisteede probleeme.


Põhugraanulite miinused

Kuigi põhugraanulitel on palju eeliseid, on hea olla teadlik nende kasutamise võimalikest miinustest. Kui pelletid saavad liiga palju niiskust, võivad nad muutuda pudruks ja on seetõttu raske koristada. Seetõttu tuleb pelleteid alati hoida kuivas kohas.

Tellige meie uudiskiri ja jälgige meid sotsiaalmeedias ning saate infot uute toodete ja päevakajaliste teemade kohta otse oma meilile.

Uudised
march 02, 2025
Mis saab turbast, kui EL rabad sulgeb?
Artikkel avaldati algselt mais 2024. Turba kasutamine energia tootmiseks on olnud kaalul...
Jätka lugemist
Uudised
march 02, 2025
Õige maneežipõhja tähtsus - Intervjuu Ismo Lättiga
Artikkel avaldati algselt mais 2024. Kuna ratsaväljakud ja maneežid on kohad, kus...
Jätka lugemist
Uudised
february 26, 2025
Erinevat tüüpi heinad ja nende hoidmine
Koresööt ehk hein on hobuse toitumise kõige olulisem osa. Selle kvaliteet ja...
Jätka lugemist